Ett unikt samarbete mellan Kulturskolan i Piteå, grundskolan i Piteå, Norrbottensmusiken och Piteå Blåsorkester ger barn och unga en fantastisk möjlighet att uppleva och delta i levande musik. Genom konserten "Med Astrid på Luffen" har elever i årskurs 2 fått chansen att sjunga tillsammans med en stor liveorkester.
Konserten "Med Astrid på Luffen" samlar en orkester bestående av musiker från Kulturskolan, Framnäs musikskola, Musikhögskolan och Piteå Blåsorkester. Med en kör på över 100 elever från årskurs 2 och en orkester på 70 musiker mellan 17 och 70 år skapades en unik musikalisk upplevelse för både deltagare och publik.
Orkestern har övat tillsammans och repeterat under en helg tillsammans med Piteå blåsorkester. Eleverna i årskurs 2 har förberett sig genom att öva sångerna i skolan och samlades dagen innan konserten för ett genrep tillsammans med orkestern och solisterna.
- Det är en fantastisk möjlighet för barn i årskurs 2 att få sjunga med en riktig orkester och ta del av musik och kultur på det här sättet. Det är kultur för alla, säger Sara Lockby, blivande chef för Kulturskolan.
Kultur och samverkan i fokus
Grundskolan har sedan tidigare ett samarbete med Kulturskolan som kallas kompanjonskap där Kulturskolans lärare deltar i undervisningen ute på skolorna och bidrar till kompetensutveckling för lärarna. Inför konserten Astrid på Luffen erbjöds alla elever i årskurs 2 att vara med i kören och totalt 100 elever valde att vara med.
Piteå blåsorkester var en tidigare orkesterförening som väcktes till liv för tre år sedan då det saknades en förening där de som inte spelar blåsmusik professionellt kan vara med. Genom kultursskolans samordnare på Norrbottensmusiken stöttar de samarbetet via projektet Swedish Wind Power, ett utvecklingsprojekt för att öka intresset för blåsmusik bland barn och unga.
- Samverkan är en styrka i Norrbotten, här är vi riktigt bra! Det är viktigt att vi sluter samman leden och inte sitter för oss själva. Genom samarbeten skapar vi möjligheter. Det unika med kulturen är att vi kan skapa tillsammans oavsett ålder – som i det här fallet där de på scenen är från 8 till 70 år, säger Kicki Enqvist, chef för Kulturskolan.
Barnens upplevelse
För de yngsta deltagarna har konserten varit en spännande och lärorik upplevelse. Elsie och Waldemar, två elever från årskurs 2, beskriver sina intryck:
"Lite pirrigt men mest jätteroligt att vara med. Det kändes häftigt att sjunga med en stororkester och att se all publik i lokalen"
"Det bästa har varit att träffa vänner, lära sig mer om musik och Astrid Lindgren. Det är jätteroligt att vi har fått prova på det här"
Kören har övat in flera av Astrids Lindgrens visor och på frågan om favoriter tyckte Waldemar; Karlsson på taket och Vargsången och Elsie – kanske självklart utifrån dagens klädsel - Pippi Långstrump!
Avgiftsfri Kulturskola – en satsning på bredd och tillgänglighet
Vid årsskiftet bytte Musik- och Dansskolan namn till Kulturskolan och blev avgiftsfri, en viktig satsning för att göra kultur tillgänglig för alla barn och unga i Piteå.
- Att utveckla, bredda och samverka är helt rätt. Jag är stolt över att vi nu har en avgiftsfri Kulturskola i Piteå, det ger bättre möjligheter för barn och unga att delta i kulturaktiviteter, säger Elisabeth Lindberg, ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.