Luleå tekniska universitet (LTU) har meddelat att de planerar att lägga ner ljudteknikutbildningen i Piteå av ekonomiska skäl. Piteå kommun ser mycket allvarligt på detta besked, då en nedläggning skulle innebära en betydande förlust för Piteås kulturliv och musikscen samt för hela regionens kreativa näringar. Musikhögskolan i Piteå riskerar att tappa ett 50-tal studenter, vilket påverkar både utbildningsmiljön och områdets attraktionskraft. Kulturen och musiken är en av Piteås starka tillväxtområden och utbildningarna inom dessa områden är en central del av kommunens framtida utveckling.
- Detta är ett riktigt tråkigt besked från LTU. Det är en tämligen etablerad analys här i Norrbotten att vi, för att skapa hållbara samhällen och inte bara få fly-in-fly-out, behöver satsa på kulturen och de kreativa näringarna. Musikhögskolan i Piteå är ett nav för dessa, och därför viktig för hela länets utveckling. Jag förväntar mig att LTU håller med om det och jag ser fram emot framtida dialoger med universitetsledningen om hur de tänker att det ska lösas, säger Kata Nilsson, kommunalråd.
Piteå kommun för sedan tidigare dialoger med universitetet och är fast beslutna att fortsätta utveckla Piteå som en attraktiv studieort - specifikt området kring Acusticum. Musikhögskolan och ljudteknikutbildningen har spelat en central roll i denna utveckling. Det ligger i också i linje med den avsiktsförklaring om strategisk samverkan som finns mellan Piteå kommun och LTU, där parterna gemensamt strävar efter att stärka kommunens utveckling samt universitetets utbildnings- och forskningsverksamhet. Den långsiktiga samverkan syftar till att öka konkurrenskraften och attraktiviteten för både kommunen, regionen och universitetet.